Nierentowne placówki kulturalne – w jaki sposób można dziś oszczędzać?

  • Kategoria: Inne
  • Opublikowano: czwartek, 22 wrzesień 2022 13:51
  • Super User
  • Odsłony: 112

ballerinas gb1e2145dd 640Choć kultura tworzy ogromnej wagi część społecznej natury, to szeroka grupa instytucji kulturalnych boryka się w ostatnim czasie z problemami finansowymi. Powodem są coraz wyższe ceny energii, jak i coraz mniejsze w dobie kryzysu skupianie się na działalności z obszaru kultury. Jaka przyszłość rozpościera się przed współczesną kulturą?

Działalność kulturalna w kryzysie

W czasach coraz wyższej inflacji i niepewnej koniunktury globalnej, obcowanie z dorobkiem kulturowym dla szerokiego grona osób stało się mniej ważne, podobnie jak redukcja śladu węglowego. Tymczasem zarówno troska o otoczenie, jak również dobra kulturalne są szczególnie istotne dla codziennego funkcjonowania, wobec czego nie należy zaniedbywać żadnej z tych kwestii.

Nie da się zanegować, że działalność kulturalna znajduje się w coraz większym kryzysie, czego dowodzi na przykład, że coraz więcej placówek kultury staje się nierentownymi. Konieczne jest szukanie efektywnych środków zaradczych. Szukanie oszczędności da się połączyć z przedsięwzięciami ukierunkowanymi na ekologiczne rozwiązania. Może Cię zainteresuje: doradztwo energetyczne Eco Dla Biznesu

Jakie środki zaradcze mogą podjąć instytucje kultury?

Sukcesywnie wzrastające ceny prądu uderzają w przedsiębiorstwa z różnych sektorów, także instytucje kultury. Jednym z możliwych rozwiązań jest porównanie ofert i zmiana dostawcy prądu. Dodatkowo dobrze jest poszukiwać wszelkich sposobów oszczędzania czerpanej energii i wprowadzać przyjazne środowisku rozwiązania. Czytaj też: zmiana dostawcy prądu - co musisz wiedzić?

Podobnie sprawy wyglądają, jeżeli chodzi o gaz dla firm. Jego dystrybutorzy oferują placówkom publicznym i firmom różnego rodzaju warte uwagi propozycje i zniżki cenowe, które będą w stanie przyśpieszyć przetrwanie w kryzysie. Dlatego zmiana dostawcy gazu jest metodą wartą przemyślenia.

Czego należy się spodziewać w najbliższym czasie?

flame g90ca25920 640Sytuacja na świecie przekształca się dynamicznie, dlatego nie jest łatwo oszacować czego powinniśmy oczekiwać w najbliższym czasie. Oferty z kategorii prąd dla firm mogą okazać się niedostateczną formą wsparcia dla placówek kultury. Dużo zależy również od tego, na ile my sami będziemy w tych trudnych czasach wspomagać kulturę, poprzez aktywne uczestnictwo w niej.