Zdrowie a technologia

zdrowie a smartfonW ostatnim czasie poruszałem tutaj kilka tematów dotyczących wpływu technologii na nasze życie. Pisałem m.in. o inteligentnym mieszkaniu, aplikacjach „taksówkarskich”, zamawianiu żarełka online, a także o tym, jakie mamy obecnie nowe możliwości w kontekście podróżowania. Pominąłem jednak temat – wydawałoby się najważniejszy – czyli dotyczący naszego zdrowia. A są obecnie przecież możliwości, o których jeszcze niedawno nam się nawet nie śniło.

Weźmy za przykład chociażby takie aplikacja na smartfona dla cukrzyków. Nie tylko pozwalają połączyć glukometr z telefonem i zaczytywać w nim wszystkie dane (dzięki czemu ich nie stracimy i możemy w łatwy sposób je przedstawić lekarzowi), ale również posiadają szereg innych udogodnień, jak np. robienie zdjęć posiłkom, dzięki którym po czasie łatwiej możemy sobie przypomnieć, jak poszczególne produkty wpłynęły na nasze wyniki cukru. A to wszystko dzięki darmowej aplikacji!

lekarz ze smartfonemBardzo sobie cenię również fakt, że można zapłacić za prywatną opiekę medyczną i móc się uniezależnić od NFZ. Ale sam komfort psychiczny związany z omijaniem szerokim łukiem publicznej służby zdrowia to oczywiście niejedyny atut takiego rozwiązania. Cenię sobie fakt, że obecnie – posiadając taki pakiet – mogę się do prawie każdego lekarza umówić online. Łatwo sprawdzam dostępność specjalistów, a jeśli coś mi nagle wyskoczy i nie będę mógł się pojawić, kilkoma kliknięciami załatwiam sprawę – przekładam wizytę na inny dzień. Plus jakże cenne przypomnienia smsem o nadchodzącej wizycie. Ileż razy bez tego bym zapomniał!

Ostatnio natomiast dowiedziałem się, że istnieją kliniki specjalizujące się w walce z bólem. Może ma to już trochę mniejszy związek z nowoczesnymi technologiami, ale wspominam o tym, bo mało kto wie o takiej usłudze. O cóż tu chodzi? Ano sprawa prosta – są bóle, na które normalny tryb leczenia czy to ortopedycznego, czy farmakologicznego zupełnie nie pomaga. Mogą to być poważne bóle migrenowe, przewlekłe bóle kręgosłupa, bóle fantomowe itp.. I jeśli znajdziemy się w takim stanie, możemy poszukać prawdziwych specjalistów od leczenia bólu. Zaproponują kompleksową terapię, a nawet – jeśli zajdzie taka potrzeba – opiekę psychologa. To naprawdę super sprawa.

A Wy jak wykorzystujecie zdobycze XXI wieku w kontekście zdrowia?