Niezwykłe technologie: lateks

lateks 01Lateks to nieprzeciętny materiał. jest pozyskiwany z soku mlecznego, jaki pochodzi z kauczukowców. Obecnie umiemy także uzyskiwać sztuczny lateks, który świetnie spełnia oczekiwania. To tworzywo na ogół kojarzy nam się z gadżetami erotycznymi, ale jego stosowanie jest znacznie większe i dużo bardziej uniwersalne. Naprawdę ten materiał może się okazać pomocny w każdej gałęzi biznesu.

Z pewnością trzymasz w szufladach rękawiczki lateksowe (ewentualnie - w przypadku uczulenia na lateks - rękawiczki nitrylowe). Ludzie zwykle stosują je do czyszczenia albo do różnych kwestii higienicznych. Rzecz jasna, jest używany przez pielęgniarki, przez tatuatorów i kosmetolożki. Wynika to z tego, że lateks jest antyalergiczny i antygrzybiczny. Jest więc doskonałą barierą dla różnych drobnoustrojów.

Natomiast możliwości zastosowania lateksu to nie jedynie rękawiczki medyczne. Z tej gumy, a dokładniej - z gąbki lateksowej - wyrabia się materace. Są one idealne dla alergików ze względu na przytoczone już właściwości lateksu. Nie zbierają kurzu, a do tego doskonale przystosowują się do śpiącej osoby (podobną cechą charakteryzują się także rękawiczki lateksowe - są rozciągliwe, po czym wracają do wyjściowego stanu). Z tego powodu materace lateksowe to znakomita opcja.

Rękawice lateksowe czy materace z pianki jeszcze nie zamykają listy przeznaczeń tego tworzywa. Części z lateksu czy gumy kauczukowej znajdują się także w oponach. Tak, tych z twego samochodu także. I nie tylko! Lateksu używa się też jako warstwy przy nakładaniu lakieru. Funkcjonuje niemal niczym lateksowe rękawiczki - ochrania nawierzchnię twego motocykla przed obcymi wpływami, a w efekcie przed uszkodzeniami.

lateks 05No i ostatnie zastosowanie na dzisiaj (choć można wymieniać ich dużo więcej!): ubrania. Spodnie czy spódnice z lateksu nie kojarzą nam się dzisiaj jedynie z pornografią, ale są noszone także na co dzień. W szczególności widać to w wypadku stylistyki motocyklowej - przylegające niczym rękawiczki lateksowe, świecące stroje wspaniale wyglądają z tymi doskonałymi maszynami.

Przy wielu plusach to tworzywo ma jeden minus - może wywoływać reakcję alergiczną. Jednak nie stanowi to istotnego problemu, dla uczulonych na ten materiał wytwarza się przykładowo rękawiczki nitrylowe, które funkcjonują porównywalnie dobrze. Na szczęście uczulenie na lateks nie jest często spotykana i można maksymalnie wykorzystywać jego właściwości.