Hybrydy – nasza przyszłość?

hybryda20Hybrydy stanowią coraz bardziej zdecydowany odsetek modeli udostępnianych w salonach. W ostatnim czasie już niemal każdy znany przedstawiciel działający w sektorze motoryzacyjnym umieszcza je w swoim katalogu. Doceniane bywają w pierwszej kolejności za aspekt ekologiczny. System odzyskiwania energii w trakcie pracy silnika albo ładowania z sieci zewnętrznej, pozwala dość znacznie obniżyć zużycie paliwa, także podczas przemieszczania się w zatorze drogowym, co przekłada się na redukcję emisji tlenku węgla. Korzystnie prezentują się również współcześnie wykorzystywane baterie, które zapewniają możliwość przejechać na motorze elektrycznym do 20 km w trasie oraz nawet do kilkudziesięciu km w mieście.

Duża część użytkowników samochodów hybrydowych ceni wykorzystywaną tam technologię ze względu na niskie koszty użytkowania. Już samo niższe spalanie daje możliwość, aby zachować do kilkunastu procent. Także naprawy u mechanika pod względem ceny wypadają tak samo, jak te dokonywane w pojeździe tradycyjnym. Warto pamiętać również, że nieskomplikowana struktura pozwoliła zredukować liczbę elementów, które mogłyby ulec popsuciu. Ogromną wadą jest jednakże brak nieautoryzowanych serwisów, które umieją naprawiać takiego typu pojazdy. Te mające to w swojej ofercie na ogół kosztują więcej, a ocena stanu technicznego jest bardzo orientacyjna.

Pomimo tego nie wszyscy kierowcy odbierają pojazdy hybrydowe jako przebój oraz decydują się zostać przy klasycznych modelach. W ocenie niektórych z nich, oszczędność na jeździe takim autem to pozór, bo sam samochód nierzadko się psuje, a zamiana baterii może okazać się droga. Wydają się temu jednakże zaprzeczać szczegółowe wyniki otrzymywane przez ekspertów podczas testów oraz opinie kupujących.

hybryda16Stawiając na zakupienie hybrydy, trzeba się liczyć również z większym nakładem finansowym. Różnica między tym samym rodzajem auta z silnikiem benzynowym a układem hybrydowym, może sięgać nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Wartość tych pojazdów pozostaje na wyrównanym poziomie, więc są dobrą inwestycją, jeżeli ktoś ma zamiar je zbyć na rynku aut z drugiej ręki.