Jak zachęcić dziecko do nauki i czytania

love story g453679f0f 640Nauka czytania to niełatwe, a zarazem interesujące przeżycie. Jednak nie wszystkie dzieci z takim samym zapałem podejmują ten wysiłek. Podpowiadamy jak zachęcić najmłodszych do czytania i nauki.

Nawyk czytania

Aby młody człowiek nabrał zamiłowania do literatury, warto wprowadzić do jego planu dnia rytuał czytania. Istotna jest tu systematyczność, nawet gdy na czytanie przeznaczamy zaledwie kilka chwil każdego dnia. Gdy dziecko zaczęło już ćwiczyć czytanie, dobrze jest pokazywać palcem czytane fragmenty, ułatwiając mu w ten sposób identyfikowanie liter i wyrazów.

Starsze dziecko można zaangażować w czytanie, pokazując mu wyrazy bądź całe zdania do samodzielnego przeczytania. W trakcie wspólnego czytania warto zadbać również o właściwą intonację głosu, co jeszcze bardziej rozbudzi zainteresowanie lekturą.

Wizyta w bibliotece

Wspólne odwiedziny w bibliotece to doskonały plan na namówienie malucha do czytania i rozbudzenie w nim zamiłowania do literatury. Dla małego człowieka na pewno okaże się ona magicznym miejscem, w którym czekają na niego całe półki obłożone bajkami.

Atmosfera panująca w bibliotekach pomaga w rozbudzaniu miłości do czytania, przy czym te dziecięce są obecnie bardzo dobrze dopasowane do potrzeb najmłodszych. Ponadto, dziecko ma szansę samodzielnego wyboru ciekawiącej je bajki, co jeszcze bardziej motywuje je do czytania.

Zatroszcz się o odpowiednie warunki do czytania

sutterlin gadd5c3be6 640Warunki, w jakich młody człowiek uczy się bądź czyta mają ogromne znaczenie. Są to czynności, podczas których musi panować cisza i spokój, umożliwiające skupienie Należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie, tak samo w trakcie, jak i nauki. Nie zapominaj też o częstym wietrzeniu pomieszczeń.

Teraz najistotniejsze! Daj dziecku przykład i czytaj książki! Najmłodsi bardzo lubią naśladować, w związku z czym dobrze jest dostarczać im odpowiednich wzorów zachowań. Ekran telefonu jak najszybciej zamień na książkę!