Sztuka wychodzi na ulice

people g36a846723 640Nowoczesna twórczość artystyczna nie unika użycia najrozmaitszych materiałów, w szczególności rzeźba. Dzieła powstają dosłownie ze wszystkiego i w różnych formach. Od klasycznych gipsowych bądź ceramicznych płaskorzeźb, po metalowe kompozycje. Służąca ludziom od zawsze forma sztuki ukazuje się w każdej przestrzeni i niekoniecznie prezentuje tylko i wyłącznie dzieła sztuki. Gdzie w powszednim życiu jesteśmy w stanie ujrzeć sztukę, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy? Jaki budulec cechuje tak duże funkcjonalności?

Beton architektoniczny, bowiem o niego się rozchodzi, jest na różne sposoby stosowany w licznych pomieszczeniach. Jego szczególne wartości plastyczne jak również wytrzymałościowe powodują nie tylko interesujący rezultat ozdobny, ale także służą funkcjonalnie. Przykładowo to może być beton architektoniczny elewacyjny. Wiele budynków, w szczególności starych, jest wykańczanych właśnie nim. Pięknie kształtowane zwieńczenia oczarowują, a równocześnie chronią budowlę przed zniszczeniem.

Podobne wykorzystanie ma beton dekoracyjny. Mimo iż jest wykorzystywany zwłaszcza dla ciekawego efektu, ma też określone własności praktyczne. Na przykład stosowany na ścianie w przedpokoju, poprzez swoje właściwości, umożliwia zachować estetyczny wygląd ścian przez długi czas, bez potrzeby farbowania. Co więcej to wciąż beton, toteż naturalnie jest solidnym materiałem, produkuje się z niego stopnie betonowe na schody. W związku z tym ulokowanie go na ścianie potrafi ją dodatkowo podeprzeć.

rock gb3813f769 640Niezmiernie ciekawym wykorzystaniem są donice z betonu architektonicznego, zobacz donice betonowe. Pod względem ukształtowania i kolorystyki de facto nie ma ograniczeń. Całość jest zależne od pomysłu artysty oraz miejsca zastosowania. Nierzadko takie donice dane jest zobaczyć w ogrodach, wielkich centrach handlowych, a także na cmentarzach. Poza donicami, kompozycją która wydaje się tak banalna, że nie uwiązuje atencji są płyty betonowe (na przykład na podjazd). Możliwość nadania im dowolnej faktury nadaje w wielu przypadkach atrakcyjne wyniki, dzięki którym obszar nie prezentuje się zwyczajnie. Dodatkowo zamierzona fakturowana nawierzchnia płyty w niejaki sposób stanowi zabezpieczenie – nawet mokra nie jest tak niestabilna jak płaska.

Podsumowując zastosowanie betonu ozdobnego jest niezmiernie duże. Jego obecność sprawia, że miasto, którą i tak trzeba wykorzystać, osiąga urok, jednak nie traci na funkcjonalności. Mało tego nowocześni artyści coraz chętniej szukają ewentualności ekspresji, która nie pozostanie zatrzymana w murach. Beton architektoniczny daje im taką okazję.