Hobby (poniekąd) motoryzacyjne

model samochoduAuta to hobby dla mnóstwa mężczyzn. Niekiedy zupełnie niewinne, polegające głównie na oglądaniu fotografii oraz marzeniu o zakupie bugatti, zaś czasem zmieniające się w niekończące się dni przesiedziane w garażu oraz dłubanie we własnym wymiarze nad własnym BMW lub citroenem. Jeszcze inni natomiast zbierają modele aut. I to nie tylko jako dzieci.

Ktoś może stwierdzić, iż jest to zamiłowanie jak wszelkie pozostałe. Wymaga samokształcenia, często poświęceń, jak i całkiem wypchanego portfela. Oczywiście standardowego resoraka da się kupić za grosze, jednak jeżeli już mamy rozbudowaną kolekcję oraz zależy nam na konkretnych modelach o określonych wymiarach... w takim przypadku pieniądze niezmiernie pomagają. Tak jak zresztą w każdym innym wymiarze naszego życia.

Nie kolekcjonuję modeli aut, lecz mam pewnego przyjaciela, który się tym zajmuje od co najmniej kilkunastu lat. Jego zbiór w tym momencie sięga, jeśli się nie mylę, mniej więcej czterysta modeli. Wygospodarował na nie osobny pokój i uwierzcie mi – wygląda to powalająco. O każdym samochodzie jest mi w stanie nieco powiedzieć i robi to z prawdziwą pasją. Niektóre modele są wręcz wciąż zapakowane, skutkiem tego nie ma możliwości, aby je dotknąć. W kolekcji znajduje się niemal wszystko – od powszednich peugeotów, które spotkamy na rodzimych ulicach, poprzez monster trucki, które zobaczymy na drogach chyba tylko w Stanach Zjednoczonych, po drogie pojazdy sportowe i limuzyny. Wierzcie mi, robi to wrażenie.

kolekcja modeli samochodów

Moje zetknięcia z samochodami niestety na ogół wiążą się z odwiedzinami w serwisie samochodowym. Posiadam Peugeota- samochód produkcji francuskiej o sporej reputacji oraz, bądź co bądź, niedrogi w użytkowaniu. Ogólnie rzecz ujmując nie mogę mu wiele zarzucić. Faktem jest tymczasem, iż wszystkie te projektowane we Francji pojazdy są produkowane z myślą o zachodnich, zadbanych ulicach. Nic zatem dziwnego, iż nie dają rady w konfrontacji z rodzimymi drogami. To podzespół zawieszenia znamienny dla dawniejszych modeli peugeota lub citroena. I co zrobić... jako że podróżuję dużo, mniej więcej raz na 2 sezony czeka mnie wizyta w warsztacie samochodowym w tej właśnie sprawie. Szczęśliwie mam zaprzyjaźnione oraz niedrogie miejsce. Inaczej chyba trzeba by zmienić samochód na włoski :)

Nie o tym wszelako... Zbieranie modeli samochodów to kapitalne hobby. Wymaga jednakowoż miejsca, cierpliwości jak również pewnych środków pieniężnych. A także poświęcenia – niektórych modeli nie warto otwierać, gdyż tracą na wartości. Natomiast pokusa jest wielka...